הקטנת חזה למי מיועד הניתוח?

ניתוח הקטנת חזה נועד לכל אותן נשים, בכל גיל, אשר ``סובלות`` מחזה גדול (היפרטרופיה). נשים אלו סובלות מעודף משקל על החזה, מתלוננות על רגישות וכאב בחגורת הכתפיים, מתלוננות על סימני לחץ של החזייה בכתפיים ועל הצורך לחיות רק עם חזייה. לעיתים מתלוננות הנשים על גרד ואדמומיות עונתית מתחת לשד ועל בעיה אסטטית חברתית.
הגדלת חזה לפני ואחרי (דוגמה ב)

טיפים לניתוח הקטנת חזה:

 • ברוב ניתוחי הקטנת חזה מתבצעת גם הרמה של השד
 • רוב הנשים עם חזה גדול מעוניינות להקטין את השד לעיתים גם מעבר לגודל פרופורצונלי- "קטן ככל האפשר" בגלל שנים של סבל מכובד השדיים. לא תמיד רצוי לכרות את השדיים עד לגודל מינימלי שכן לאחר שמתרגלים לשדיים "החדשים", הם עלולים להיות קטנים מידי.
 • שדיים שהוקטנו יותר מידי, יתוקנו ע"י שתל סיליקון- חבל.
 • שדיים יפים אינם בהכרח שדיים מורמים מאוד ובעלי מראה כדורי
 • לנשים בעלות סיכון מוגבר והיסטוריה משפחתית של סרטן שד מומלץ להקטין את השדיים ובכך להפחית מהסיכון לגידולים סרטניים.
 • הקטנת חזה תעשה במינימום צלקות
 • צלקת "עוגן" הכוללת צלקת לרוחב הקפל התת שדי היא הצלקת הבעייתית ביותר. צלקת זו תראה בדופן בית החזה (בצידי השדיים) ובמחשוף (במפגש בין השדיים).
 • הצלקות ה"טובות" ביותר בעלות צורת ריפוי הטובה ביותר יהיו מסביב לעטרה ואנכית מהעטרה לקפל (לרוב הן אינן נראות).
 • כדאי מאוד להימנע מצלקת בקפל התת שדי (צריך מיומנות גבוה של הרופא המנתח)
 • ברוב הקטנות השדיים לא מאבדים תחושה בפטמות
 • גם לאחר הקטנת חזה יתכן שתיווצר "צניחה" של השד

הערכה טרום ניתוחית

1. לכל אישה מעל גיל 40 רצוי להצטייד בממוגרפיה טרם ניתוח הקטנת חזה לצורך השוואה.
2. יש למדוד את איכות וכמות רקמת השד הקיימת בחלקו העליון והתחתון של השד ומתחת לפטמה. אנו מבצעים הערכה של איכות העור והמצאות סימני מתיחה. מדידה חשובה נוספת הינה קוטר העטרה. במקרים רבים צניחת השד וגודלו מלווה בהתרחבות העטרה הדורש תיקון ניתוחי.
3. יש להחליט טרם הניתוח מהו מראה השד הרצוי לך. אנו משתדלים להקטין את השד למימד המתאים למבנה
4. גופך על פי בקשתך. ניתוח הקטנת חזה נערך בבית חולים תחת הרדמה כללית. אורך הניתוח כשעה וחצי. במהלך הניתוח אנו מקטינים, בד``כ, את קוטר העטרה ומעלים את העטרה והפטמה על ``גבעול`` למיקומה החדש. ה``גבעול`` מכיל כלי דם ועצבים המגיעים לפטמה. עם הקטנת השד מרחיקים רקמת שומן ובלוטות חלב עודפות. בלוטות החלב שנשארות קשורות לגבעול הצר המחובר לפטמה מאפשרות יצירת חלב, אבל בכמות מוגבלת ולא מספקת להנקה. אנו יוצרים מעיין ``ערסל`` התומך את השד בחלקו התחתון ויוצר מלאות סמוך לחריץ שבין שני השדיים. את הרקמה העודפת אנו שולחים לבדיקה פתולוגית. בסוף הניתוח, אנו מבצעים תפירה בחוטים פנימיים ונספגים כך שאין צורך להוציא תפרים ואין סמני תפרים על פני העור. אנו חובשים את המקום כולל חזיית ספורט אותה לא מורידים למשך 3 שבועות לערך. ברוב ניתוחי הקטנת השדיים המבוצעים על ידנו אנו לא משאירים נקזים ואין צורך באשפוז ממושך. חזרה לשגרה הינה בין הקצרות ביותר מכלל ניתוחים פלסטיים ואורכת ימים ספורים בלבד.
הגדלת חזה לפני ואחרי (דוגמה ג)

צלקות

בניתוחי הקטנת חזה קיימות מספר שיטות לניתוח. כעיקרון, השיטות מתחלקות לניתוח המשאיר צלקת סביב העטרה וצלקת אנכית בלבד (בציור מימין) ולניתוח המשאיר בנוסף לצלקות אלו גם צלקת רוחבית באיזור כפל השד (צורת העוגן). לכל אחת מהשיטות קיימות יתרונות וחסרונות,עליהן יש לדון באופן אישי לפני הניתוח. אולם, בשל התקדמות בשיטות הכירורגיה של השד מקובל כיום לבצע את הניתוח ללא צלקות בולטות ומגבילות (כמו הצלקת לאורך קפל השד). צלקות אלו אמנם ``מוסתרות`` על ידי הקפל, אך בולטות וחשופות מאוד על פני בית החזה מצידי השד (בולט ביותר עם בגד ים) או מצידם הפנימי של השדיים (בולט יותר במחשוף וקשה מאוד להסתירו). שיטת הניתוח יכולה להשתנות ממטופלת אחת לשנייה בהתאם לצורת השדיים, סוג העור ואיכותו, כמות, עובי וגמישות הרקמות הרכות. תוצאות סופיות לאחר ניתוח זה מתקבלות כעבור מספר חודשים בלבד. בחודשים הראשונים השד עלול להראות אחר ושונה מצורתו הסופית.

**סיבוכים ותופעות לוואי

 • כמו בכל ניתוח קיימים סיבוכים אפשריים. העיקרים שבהם:
 • נמק של הפטמה חלקי או מלא. עליה בשיעור סיבוך זה עולה ככול שמבוצעת כריתה גדולה יותר. בכל מקרה זהו סיבוך נדיר ביותר ושיעורו פחות מ- 1%
 • שטפי דם כ- 3% מכלל הניתוחים המבוצעים
 • זיהום בפצע הניתוחי פחות מ- 1% מכלל הניתוחים. לאחר הניתוח אנו ממליצים על נטילת אנטיביוטיקה מונעת למשך 5 ימים להפחתת הסיכון לזיהום.
 • הצורך בניתוח חוזר לצורך תיקון קיים בעיקר בניתוחים עם צלקת אורכית בלבד, בשל אופיו השמרני והרצון להימנע מצלקות מיותרות. שיעור התיקונים אצלנו הינו כ-2%.
 • הפחתת תחושה לאזור הפטמה, פחות מ- 5% מהמקרים. לרוב התחושה חוזרת עד כשנה לאחר הניתוח ובמיעוט מהמקרים התחושה אינה משתקמת. עליה בשיעור סיבוך זה עולה ככול שמבוצעת כריתה גדולה יותר.
 • יכולת הנקה עלולה להיפגע אם כי לא ניתן לקבוע בוודאות באיזה שיעור.
 • היפרדות שולי החתך ופתיחת קו התפר. תופעה נדירה וקשורה יותר לכריתת מסת שד גדולה עם עור דק ונשים מעשנות

​**תופעות הלוואי ידונו בהרחבה עם הרופאים לפני הניתוח

מעקב לאחר הקטנת שדיים

לאחר הקטנת שד יש להמשיך בתוכנית הקבוע לגילוי מוקדם של סרטן השד. התוכנית כוללת בדיקה ידנית עצמית, בדיקה ע``י כירורג שד, ממוגרפיה או אולטרא סאונד עפ``י הכללים המקובלים שהותוו ע``י משרד הבריאות. יש ליידע את הבודקים, טרם הבדיקה על הניתוח שעברת. האגודה למלחמה בסרטן גילוי מוקדם סרטן שד ככלל, מומלץ להיוועץ עם הרופא המנתח או כל מומחה אחר לכירורגיה פלסטית בכל שינוי שנוצר בשד.
רוצים לצפות בתוצאות המדהימות שלנו
בהקטנת חזה?
מוכנים לקבל ייעוץ והכוונה בנוגע להקטנת חזה?
תוכלו להתקשר אלינו ל-1700-506-504 או להשאיר פרטים כאן
ואנו נחזור אליכם בהקדם!