הקטנת חזה למי מיועד הניתוח?

ניתוח הקטנת חזה נועד לכל אותן נשים, בכל גיל, אשר ``סובלות`` מחזה גדול (היפרטרופיה). נשים אלו סובלות מעודף משקל על החזה, מתלוננות על רגישות וכאב בחגורת הכתפיים, מתלוננות על סימני לחץ של החזייה בכתפיים ועל הצורך לחיות רק עם חזייה. לעיתים מתלוננות הנשים על גרד ואדמומיות עונתית מתחת לשד ועל בעיה אסטטית חברתית.
הקטנת חזה לפני ואחרי

טיפים לניתוח הקטנת חזה:

 • ברוב ניתוחי הקטנת חזה מתבצעת גם הרמה של השד
 • רוב הנשים עם חזה גדול מעוניינות להקטין את השד לעיתים גם מעבר לגודל פרופורצונלי- "קטן ככל האפשר" בגלל שנים של סבל מכובד השדיים. לא תמיד רצוי לכרות את השדיים עד לגודל מינימלי שכן לאחר שמתרגלים לשדיים "החדשים", הם עלולים להיות קטנים מידי.
 • שדיים שהוקטנו יותר מידי, יתוקנו ע"י שתל סיליקון- חבל.
 • שדיים יפים אינם בהכרח שדיים מורמים מאוד ובעלי מראה כדורי
 • לנשים בעלות סיכון מוגבר והיסטוריה משפחתית של סרטן שד מומלץ להקטין את השדיים ובכך להפחית מהסיכון לגידולים סרטניים.
 • הקטנת חזה תעשה במינימום צלקות
 • צלקת "עוגן" הכוללת צלקת לרוחב הקפל התת שדי היא הצלקת הבעייתית ביותר. צלקת זו תראה בדופן בית החזה (בצידי השדיים) ובמחשוף (במפגש בין השדיים).
 • הצלקות ה"טובות" ביותר בעלות צורת ריפוי הטובה ביותר יהיו מסביב לעטרה ואנכית מהעטרה לקפל (לרוב הן אינן נראות).
 • כדאי מאוד להימנע מצלקת בקפל התת שדי (צריך מיומנות גבוה של הרופא המנתח)
 • ברוב הקטנות השדיים לא מאבדים תחושה בפטמות
 • גם לאחר הקטנת חזה יתכן שתיווצר "צניחה" של השד

הערכה טרום ניתוחית

1. לכל אישה מעל גיל 30 מומלץ לבצע אולטראסאונד שדיים ומעל גיל 50 רצוי להצטייד בממוגרפיה טרם ניתוח הקטנת חזה לצורך השוואה. במקרה של סיכון גבוה יותר לסרטן השד יבוצעו הבדיקות הללו בגיל צעיר יותר ויש ליידע אותנו על מקרים כאלה במשפחה.
2. אנו מודדים את איכות העור ואיכות רקמת השד הקיימת בחלקו העליון והתחתון של השד ובעיקר מתחת לפטמה. אנו מבצעים הערכה של איכות העור, הידלדלות העור, מצבו האלסטי והמצאות סימני מתיחה המעידים על איכותו. מדידה חשובה נוספת הינה קוטר העטרה. במקרים רבים צניחת השד וגודלו מלווה בהתרחבות העטרה הדורש תיקון ניתוחי.
3. יש להחליט טרם הניתוח מהו מראה השד הרצוי לך. אנו משתדלים להקטין את השד למימד המתאים למבנה גופך על פי בקשתך. אנו מייחסים חשיבות רבה למבנים שאינם משתנים בעלייה או ירידה במשקל כגון: רוחב הכתפיים ובית החזה ורוחב האגן, גובה ומבנה כללי.
4. ניתוח הקטנת חזה נערך בבית חולים תחת הרדמה כללית. אורך הניתוח כשעה וחצי. במהלך הניתוח אנו מקטינים, בד``כ, את קוטר העטרה ומעלים את העטרה והפטמה על ``גבעול`` למיקומה החדש. ה``גבעול`` מכיל כלי דם ועצבים המגיעים לפטמה.
בביצוע הקטנת השד מוציאים רקמת שומן ובלוטות חלב עודפות. בלוטות החלב נשארות, קשורות לגבעול הצר שמחובר לפטמה, מאפשרות יצירת חלב, אבל בכמות מוגבלת ולא מספקת להנקה.
אנו יוצרים מעיין ``ערסל`` התומך את השד בחלקו התחתון ויוצר מלאות סמוך לחריץ שבין שני השדיים. את הרקמה שאותה הסרנו, אנו שולחים לבדיקה פתולוגית. בסוף הניתוח, אנו תופרים בחוטים פנימיים ונספגים כך שאין צורך להוציא תפרים ואין סימני תפרים על פני העור. אנו חובשים את המקום במדבקות רפואיות וחזיית ספורט אותה לא מורידים למשך 3 שבועות לערך. ברוב ניתוחי הקטנת השדיים המבוצעים על ידינו אנו לא משאירים נקזים ואין צורך באשפוז ממושך. למעשה רוב המטופלות משוחררות לביתן לאחר כמה שעות של השגחה. חזרה לשגרה הינה בין הקצרות ביותר מכלל ניתוחים פלסטיים ואורכת ימים ספורים בלבד.
הקטנת חזה לפני ואחרי

צלקת עוגן עדין נראית לאחר 5 שנים מניתוח

צלקות

בניתוחי הקטנת חזה קיימות מספר שיטות לניתוח.
כעיקרון, השיטות מתחלקות לניתוח עם צלקת סביב העטרה וצלקת אנכית בלבד (כפי שנראה בצילום) ולניתוח המשאיר בנוסף לצלקות אלו גם צלקת רוחבית באזור קפל השד (צורת העוגן).
לכל אחת מהשיטות קיימות יתרונות וחסרונות,עליהן יש לדון באופן אישי לפני הניתוח. אולם, בשל התקדמות בשיטות הכירורגיות של השד, מקובל כיום לבצע את הניתוח ללא צלקות בולטות ומגבילות (כמו הצלקת לאורך קפל השד). צלקות אלו אמנם ``מוסתרות`` על ידי הקפל, אך בולטות וחשופות מאוד על פני בית החזה משני צידי השד (בולט ביותר עם בגד ים) או מצידם הפנימי של השדיים (בולט יותר במחשוף וקשה מאוד להסתירו). שיטת הניתוח יכולה להשתנות ממטופלת אחת לשנייה בהתאם לצורת השדיים, סוג העור ואיכותו, כמות, עובי וגמישות הרקמות הרכות. תוצאות סופיות לאחר ניתוח זה מתקבלות כעבור מספר חודשים בלבד. בחודשים הראשונים השד עלול להראות אחר ושונה מצורתו הסופית.

**סיבוכים ותופעות לוואי

 • כמו בכל ניתוח קיימים סיבוכים אפשריים. העיקרים שבהם:
 • נמק של הפטמה חלקי או מלא. עליה בשיעור סיבוך זה עולה ככול שמבוצעת כריתה גדולה יותר. בכל מקרה זהו סיבוך נדיר ביותר ושיעורו פחות מ- 1%
 • שטפי דם או סרומות (נוזל תגובתי )כ- 3% מכלל הניתוחים המבוצעים, שיהיה צורך לנקזו.
 • זיהום בפצע הניתוחי פחות מ- 1% מכלל הניתוחים. לאחר הניתוח אנו ממליצים על נטילת אנטיביוטיקה מונעת למשך 5 ימים להפחתת הסיכון לזיהום.
 • הצורך בניתוח חוזר לצורך תיקון קיים בעיקר בניתוחים עם צלקת אורכית בלבד, בשל אופיו השמרני והרצון להימנע מצלקות מיותרות. שיעור התיקונים אצלנו הינו כ-2% ורובם מבוצעים בהרדמה מקומית ללא צורך באשפוז או תקופת החלמה.
 • הפחתת תחושה באזור הפטמה, פחות מ- 5% מהמקרים. לרוב התחושה חוזרת עד כשנה לאחר הניתוח ובמיעוט מהמקרים התחושה אינה משתקמת. עליה בשיעור סיבוך זה עולה ככול שמבוצעת כריתה גדולה יותר.
 • יכולת הנקה עלולה להיפגע אם כי לא ניתן לקבוע בוודאות באיזה שיעור.
 • היפרדות שולי החתך ופתיחת קו התפר. תופעה נדירה וקשורה יותר לכריתת מסת שד גדולה עם עור דק ונשים מעשנות.
 • צלקות בולטות (קלואיד), רחבות (היפרטרופיות) או כהות (פגמנטריות) עלולות להופיע כתוצאה מהליכים גופניים, אישיים וגנטיים המשפיעים על ריפוי הפצע.

​**תופעות הלוואי ידונו בהרחבה עם הרופאים לפני הניתוח

מעקב לאחר הקטנת שדיים

לאחר הקטנת שד יש להמשיך בתוכנית הקבוע לגילוי מוקדם של סרטן השד. התוכנית כוללת בדיקה ידנית עצמית, בדיקה ע``י כירורג שד, ממוגרפיה או אולטראסאונד עפ``י המלצת משרד הבריאות.
יש ליידע את הבודקים, טרם הבדיקה על הניתוח שעברת. מומלץ להיוועץ עם הרופא המנתח או כל מומחה אחר לכירורגיה פלסטית בכל שינוי שנוצר בשד.
רוצים לצפות בתוצאות המדהימות שלנו
בהקטנת חזה?
מוכנים לקבל ייעוץ והכוונה בנוגע להקטנת חזה?
תוכלו להתקשר אלינו ל-1700-506-504 או להשאיר פרטים כאן
ואנו נחזור אליכם בהקדם!