ניתוח מתיחת בטן למי מיועד הניתוח?

הניתוח מיועד בעיקר לנשים וגברים ללא משקל עודף, ולנשים שאינן מתכננות להרות שוב. במידה וניתן למתוח את עור הבטן (בעיקר מתחת לטבור) על ידי משיכת העור (למעלה או למטה), ניתוח מתיחת בטן הוא הפתרון המתאים.

עובדות חשובות על ניתוח מתיחת בטן

בעקבות הניתוח, משתנים מבנה הגוף והפרופורציה שבין חלקי הגוף השונים, גם באזורים שלא נותחו. ברוב ניתוחי הבטן ניתן לשלב גם שאיבת שומן, שתפקידה לסלק את רקמת השומן הממוקמת מתחת לעור ומעל השריר. חשוב לציין כי שאיבת שומן בלבד אינה מסלקת עור עודף ואף עלולה להחמיר את הבעיה. הצלקת מניתוח מתיחת בטן ממוקמת נמוך, בקו הביקיני. זמן הניתוח קצר (כשעה וחצי) ולכן ההחלמה קצרה יותר ושיעור הסיבוכים נמוך יותר. שיעור הסיבוכים בניתוח מתיחת בטן הינו מהנמוכים ביותר בכירורגיה הפלסטית, ולרוב, הסיבוכים מניתוח זה הינם פשוטים לטיפול. ניתוח מתיחת בטן מבוצע ע``י שני מומחים לכירורגיה פלסטית.

הערכה טרום ניתוחית

בשלב זה אנו שמים דגש על מבנה הבטן והטבור הרחב, מבנה וצורת המותניים אשר מתרחבות עם הזמן, אזור המפשעות ופנים היריכיים שהם בעלי נטייה ``ליפול``, יתרות העור בשיפולי הבטן התחתונים והשומן בצדי האגן. יש לבדוק תחילה את איכות העור, עודפי העור, סימני מתיחה ואיכות שריר הבטן. צלקות מניתוחים קודמים, הנמצאות על פני הבטן יש לתעד, וכמו כן לוודא כי אין חשד לשבר בדופן הבטן. טרם הגעה לניתוח יש להצטייד בבדיקות דם מלאות, א.ק.ג וצילום חזה. לעיתים תידרשנה בדיקות נוספות לפי הצורך.

מהלך הניתוח

ניתוח מתיחת בטן נערך בבית חולים תחת הרדמה כללית והוא אורך כשעתיים וחצי. במהלך הניתוח משחררים את בסיס הטבור ממקומו המקורי ובאמצעות חתך לרוחב הבטן התחתונה מבצעים כריתה של עודף העור והשומן ומותחים את הדופן העליונה כלפי מטה. טרם סגירת הבטן, מהדקים את שרירי הדופן ובכך מפחיתים את קימורי חלל הבטן ומעצבים את המותניים החדשות. בנוסף, מתבצעת מתיחה של המפשעה והירך הפנימית, כלפי מעלה. בשלב הבא מתבצעת שאיבת שומן (בחלק מהמקרים) באזור האגן והמותן ולאחר מכן מתחילה מלאכת תפירת החתך בבטן התחתונה והטבור.כל התפרים עשויים מחוטים נמסים ואין צורך להוציאם.

תהליך ההחלמה

לאחר הניתוח נותרים נקזים המנקזים את ההפרשות החוצה למשך מס' ימים. חגורת בטן נותרת רוב שעות היממה למשך כשלושה שבועות. הליך ההחלמה נמשך עד שבועיים, כאשר כבר ביום למחרת הניתוח רצוי להתהלך. לאחר יומיים כבר ניתן לצאת מהבית. הניתוח כואב בימים הראשונים (מי שעברה ניתוח קיסרי לרוב פחות כואבת). רצוי להיעזר בבני משפחה או חברים ביומיים הראשונים.

צלקות

הצלקות לאחר הניתוח נמצאות בתוך הטבור ובשיפולי הבטן התחתונים מצד לצד. הצלקת התחתונה מתוכננת להיות בגובה נמוך ככל האפשר על מנת שתוסתר ע``י תחתונים ובגד ים. אנו משתדלים להשאיר צלקת בעלת רוחב מינימאלי. יש לדעת כי במקרים מסוימים מתפתחת צלקת ``פרא`` הקרויה קלואיד, העלולה להתפתח אצל חלק קטן מהמנותחים, וקשורה למנגנון אישי של ריפוי פצע.

**סיבוכים ותופעות לוואי

ניתוח זה הוא ניתוח גדול, בשל כך עלולות להיווצר תופעות לוואי מוקדמות (עד שבוע לאחר הניתוח) ומאוחרות (מעל שבוע לאחר הניתוח). הסיכון להיווצרות סיבוכים אלה גוברת במטופלים מעשנים, סוכרתיים ובעלי עבר ידוע של בעיה בריפוי פצע.

תופעות לוואי מוקדמות כוללות:

  • שטפי דם- בכ- 3% מכלל הניתוחים המבוצעים
  • זיהום בפצע הניתוחי- פחות מ- 2% מכלל הניתוחים. לאחר הניתוח אנו ממליצים על נטילת אנטיביוטיקה מונעת למשך 5 ימים.
  • כאב: רמת הכאב והמגבלה לאחר הניתוח שונה מאדם לאדם. אך בעיקרון, עיקר הכאב נובע ממתיחת השרירים של דופן הבטן ולא מהחתך עצמו. לרוב, ניתן לחזור לפעילות נטולת מאמץ, מספר ימים לאחר הניתוח. הרגישות נמשכת בממוצע כשלושה שבועות (ולפעמים גם יותר).
  • נמק שולי החתך, בעיקר במרכז הבטן או של הטבור ואף הפרדות השוליים הניתוחיים, לרוב כתוצאה מעומס ומתח רב מידי. זוהי תופעת לוואי נדירה.

תופעות הלואי המאוחרות כוללות:

  • צלקות רחבות או צלקות קלואיד
  • אסימטריה בקו הצלקת
  • אירועים של קרישי דם, בעיקר במקרים בהם משלבים פרט למתיחת בטן גם שאיבת שומן גדולה (בד"כ באזור הירכיים). בשל כך, אנו נמנעים מאוד מלבצע ניתוחים משולבים אלו ונוקטים את כל הצעדים על מנת להפחית סיכון זה.
  • הצורך בתיקון נוסף הן של הצלקת והן איזור המותניים (שכיח יותר) נאמד בשיעור של כ- 3% מסך כל המנותחים.

**תופעות הלוואי ידונו בהרחבה עם הרופאים לפני הניתוח

רוצים לצפות בתוצאות המדהימות שלנו
בניתוח מתיחת בטן?
מוכנים לקבל ייעוץ והכוונה בנוגע למתיחת בטן?
תוכלו להתקשר אלינו ל-1700-506-504 או להשאיר פרטים כאן
ואנו נחזור אליכם בהקדם!